معرفي كتب ششمين جشنواره كتابخواني رضوي

ساخت وبلاگ
چکیده : 1. دوست مهربان كبوترها، تأليف مجيد ملامحمدي، انتشارات بوستان كتاب (ويژة كودكان 11 سال) دراین کتاب نو... با عنوان : معرفي كتب ششمين جشنواره كتابخواني رضوي بخوانید :

1. دوست مهربان كبوترها، تأليف مجيد ملامحمدي، انتشارات بوستان كتاب (ويژة كودكان 11 سال)

دراین کتاب نویسنده داستانهايی از زندگی حضرت امام رضا(ع) را با زباني ساده و دلنشين براي كودكان و نوجوانان بازگومی کند.

 

2. اعترافات غلامان، تأليف حميدرضا شاه‌آبادي، انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان (ويژة نوجوانان تا 17سال)

 

این کتاب داستان دوران ولایتعهدی امام رضا(ع) و اعترافات سی غلام ‌سیاه مأمون در مرو است. غلامان آنچه را که در سال‌های ولایتعهدی امام رضا(ع) بر آنها گذشته، بازگو می‌کنند و خواستار قضاوت خوانندگان مبنی بر این که آیا برای غلامان هم روز جزایی هست یا نه؟ الماس، از این غلامان به همراه رجاء، ابن ابی‌ضحاک مأموریت می‌یابند که به مدینه بروند و علی بن موسی(ع) را برای پذیرش ولیعهدی که در حقیقت تله‌ای برای به شهادت رسانیدن ایشان بود، به مرو بیاورند. آنها غلامانی بودند که فقط اطاعت می‌کردند. علی‌بن موسی(ع) بعد از پذیرش دعوت مأمون، سر قبر جدشان رسول اکرم(ص) می‌روند‌ و بعد با غلامان راهی مرو می‌شوند، در حالی که آگاهی داشتند که این آخرین وداع ایشان با جدشان است، زیرا می‌دانستند که در غربت به شهادت خواهند رسید.

 

3. امام علي بن موسی‌الرضا(ع)تأليف بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي، انتشارات بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي (جوانان و بزرگ‌سالان)

این کتاب یکی از جامعترین آثاری است که در دوران معاصر در خصوص ابعاد مختلف زندگی حضرت امام رضا علیه السلام نگاشته شده است و از این حیث کم نظیر است.

کتاب در 3 بخش کلی تدوین یافته، بخش اول با عنوان زندگانی و سیره شامل هفت فصل است، تحلیل قائله واقفیه و هجرت تاریخی امام علیه السـلـام از مدینه به مرو و مباحث بسیار مهمی در تحمیل ولاییتعهدی بر امام رضا علیه السلام و ابعاد مختلف آن و زندگی سیاسی ایشان، شخصیت اخلاقی و معنوی و علمی امام، همراه با ذکر کامل متن مناظرات امام رضا علیه السلام و در نهایت شــهادت حضرت برخی مباحث مطرح شده در بخش اول است. بخش دوم، شامل ســخنان گوهربار و آموزه های رضوی در زمینه های گوناگون، از جمله قرآن و امامت و توسل و زیارت و نماز و روزه و حج و تقوا و نشانه های مومن و اخلاق و علم و ازدواج و طب و تغذیه و... بخش سوم هم به پیشینه توس، بنای حرم مطهر و چگونگی شکل گیری مشهد الرضا و ایجاد و توسعه صحن ها و شرح حال برخی مشاهیر مدفون در حرم رضوی اختصاص یافته است.

 

علاقمندان به مطالعه درباره زندگی امام رضا(ع) و نيز شركت در ششمين جشنواره كتابخواني رضوي، می توانند به کتابخانه شهيد بهشتي مرند مراجعه و كتابها را تهيه نمایند.

 

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 21 شهريور 1395 ساعت: 7:24